Komplikace ortodontické léčby
I ortodontická léčba se může zkomplikovat, popřípadě může způsobovat některé nepříjemnosti. Těm se vždy snažíme aktivně předejít, popřípadě je rychle řešit.
Bolestivost zubů
Tyto obtíže jsou velmi individuální. Začínají většinou druhý den po nasazení rovnátek a netrvají déle než týden. Ve výjimečných případech je možné bolestivé symptomy utišit analgetiky.
Vznik drobných otlaků a oděrek
Pokud otlak vznikne od zámků či kroužků, pak stačí lepit si místo, které vás tlačí, voskem až do doby, než se otlak zahojí. Pokud však píchá drát, je nutné nám zavolat a přijít, my vám drát upravíme, aby dále nedráždil.
Vznik tzv. bílých skvrn
Nejčastější komplikací ortodontické léčby je však vznik odvápněných skvrn z důvodu špatné hygieny. Zubní tkáň pod zámky ohrožena není, je jimi stoprocentně chráněna. Nebezpečím je nečistý povlak na zubech kolem zámků a mezi nimi. V tomto plaku se vyskytují bakterie, které způsobují rozklad potravy a vlivem takto vzniklých kyselin dochází k naleptání a odvápnění skloviny. Výsledkem jsou bílé či žluté skvrny na zubech, které již nevymizí a jsou trvalé!
Zánět dásní
Dásně jsou zarudlé, krvácí a často přerůstají až k zámkům, někdy i přes ně. Léčba v takovém prostředí je pro lékaře nepříjemná a komplikovaná (časté krvácení, uvolňující se zámky). V zánětlivé tkáni se zuby posouvají pomaleji či dochází k poškození vazů upevňujících zub v kosti.
Resorpce kořenů
Někteří pacienti mají tendenci k tzv. resorpci kořene, což znamená zkracování kořene zubu. Během ortodontické léčby tak u nich může dojít k urychlení tohoto procesu. Jedná se ve většině případů o nepatrné změny délky kořene nemající vliv na funkčnost a trvanlivost zubu.
Léčba neprobíhá tak, jak jsme předpokládali
Ve vyjímečných případech léčba neprobíhá tak, jak jsme předpokládali. Nejčastějším důvodem je neobvyklá tkáňová reakce pacienta nebo růst pacienta. To může délku léčby prodloužit, změnit původní léčebný plán nebo způsobit, že výsledný efekt není tak dobrý, jak bychom si přáli.