Potřebuji doporučení od zubního lékaře?

První návštěvu (tzv. konzultaci) máte hrazenou od vaší zdravotní pojišťovny pokud donesete doporučení od zubního lékaře. Pokud doporučení nemáte, zkuste si ho u svého zubního lékaře vyžádat. Na konzultaci můžete přijít i bez doporučení, v tomto případě se ale platí 300 Kč.

Mám se před návštěvou něčeho obávat?

První návštěvy se obávat vůbec nemusíte. Lékař se pouze podívá na Vaše zuby a typ skusu a bude Vás informovat o typu ortodontické vady a upřesní Vám, zda je ortodontická léčba nutná ihned, nebo později. Seznámí Vás s postupem léčby, jaká vyšetření jsou nutná před zahájením ortodontické léčby, jaký druh rovnátek bude potřeba a jak dlouho léčba potrvá.

V jakém věku zahájit léčbu rovnátky?

Ortodontická léčba není věkem omezená. U dětí je však třeba rozhodnout, kdy léčbu zahájit, aby byla nejefektivnější. Každý případ je nutné posuzovat individuálně.

Je léčba fixním aparátem bolestivá?

Samotné nasazení fixních rovnátek vůbec nijak nebolí. Po nasazení fixního aparátu se mohou vyskytovat nepříjemné pocity, u některých až bolestivost ve smyslu tlaku nebo tahu na zuby. Tváře a jazyk si na rovnátka zvykají 1-2 týdny. Do té doby je při potížích možné používat ochranný vosk, který si pacient snadno přimáčkne na aparát v místě, kde dochází ke dráždění tváře. Obdržíte ho od lékaře při nasazení aparátů. Tyto pocity však do týdne zcela vymizí.

Jak dlouho trvá léčba fixním aparátem?

Průměrná doba léčby fixním aparátem je 2-3 roky. Tato doba je však výrazně závislá na závažnosti ortodontické vady, schopnosti pohybu zubů, věku pacienta, spolupráci pacienta, hygieně ústní dutiny a dodržování termínů kontrol.

Co je to separace (zavedení gumiček)?

Pár dní před nasazením fixního aparátu se musí mezi stoličky vložit separační gumičky, které od sebe zuby nepatrně oddálí a umožní bezproblémové nasazení kovových kroužků.

Musím se vyvarovat některých jídel?

Ano. Je třeba vynechat tvrdá jídla (topinky, tyčinky, oříšky). Potraviny (např. jablka, mrkev) je nutno nakrájet na malé kousky. Peckovité ovoce vypeckovat. Pamatujte přitom na správnou ústní hygienu.

Je možné mít fixní aparát pouze v jedné čelisti?

Léčbu pouze v jedné čelisti provádíme pouze ve výjimečných případech, které závisí na typu vady. Pro správnou funkci zubů je nutné, aby horní i dolní zuby do sebe “zapadaly“. Proto je vhodné, aby léčba fixním aparátem probíhala současně na obou čelistech.

Jaká je cena fixního aparátu a přispívá něco pojišťovna?

Pojišťovna hradí veškeré léčebné úkony provedené v ordinaci v rámci léčby. Materiál (zámky, kroužky, dráty atd.) není hrazen ze zdravotního pojištění – tuto cenu plně hradí pacient a je závislá na typu použitých rovnátek.  Některé pojišťovny svým pojištěncům poskytují finanční příspěvek na ortodontickou léčbu. Výše i podmínky poskytování tohoto příspěvku jsou různé a neustále se mění. Je v zájmu pacienta se o této možnosti informovat u své pojišťovny.

Činí aparáty obtíže při sportu?

Ne, ale u kontaktních sportů je vhodné používat chránič.

Vadí rovnátka při hraní na hudební nástroje?

Většinou ne. Do 14 dnů vymizí veškeré problémy. U hráčů na trubku či ostatní dechové nástroje, kde je nátisk na zuby, můžou však dělat potíže.

Úsměv sluší každému.