Co je to ortodoncie?

Ortodoncie je specializovaný obor stomatologie, který se zabývá diagnózou, prevencí a léčbou anomálií dentálních (postavení zubů a vztah čelistí) a skeletálních (růst čelistí). Tuto léčbu provádí ortodontista, což je zubní lékař se specializací na obor ortodoncie.

Kontaktujte nás
Kdy poprvé navštívit ortodontistu?

U dítěte první návštěvu ortodoncie doporučí zubní či dětský lékař, nebo se pro ni rozhodnou rodiče či sám pacient. Zahájení léčby je velmi individuální a souvisí s prořezáváním zubů. Obvykle by měly děti na ortodoncii poprvé přijít po doprořezání prvních stálých stoliček a řezáků. V tomto období mohou být diagnostikovány různé vady (stěsnání, zkřížený skus, zákus, otevřený skus způsobený zlozvykem a další problémy). Ortodontista může v tomto období řídit prořezávání zubů, růst čelistí, měnit šířku zubních oblouků. Včasná léčba umožní odstranit zlozvyk, získat místo pro stálé zuby, popřípadě zařadit retinované (zadržené) zuby.

U dospělých tato omezení neplatí. Na první návštěvu lze přijít bez jakéhokoliv doporučení. Prostě jen proto, že chcete zlepšit své zdraví či vzhled. Špatné postavení zubů může mít vliv na nadměrný výskyt plaku, zánět dásní a úbytek kosti.

Někteří rodiče, jejichž děti se léčí na ortodoncii, se nechají inspirovat a také se rozhodnou pro léčbu fixním rovnátkem. Faktem je, že léčba fixním rovnátkem dokáže vylepšit úsměv a tím i vzhled a sebedůvěru v každém věku.

Ortodontická léčba u dospělých je často součástí mezioborové spolupráce (parodontologie, implantologie, protetika apod.). Tým lékařů se snaží ve vzájemné spolupráci dosáhnout nejlepších výsledků.

Průběh ortodontické léčby

Každou jednotlivou léčbu plánujeme přesně na míru potřebám pacienta.

Konzultace

Lékař Vás informuje o typu ortodontické vady a upřesní Vám, zda je ortodontická léčba nutná ihned, nebo později. Seznámí Vás s postupem léčby, jaká vyšetření jsou nutná před zahájením ortodontické léčby, jaký druh rovnátek bude potřeba a jak dlouho léčba potrvá. Na základě získaných informací se rozhodnete, zda chcete ortodontickou léčbu podstoupit či ne.

Vstupní vyšetření

Před zahájením ortodontické léčby je nutné přesně naplánovat léčebný postup. Důležitou součástí je vstupní vyšetření. To se skládá ze zhotovení otisků chrupu, pořízení RTG snímků a fotografií.

Plán léčby

Při této návštěvě budete seznámeni s přesným léčebným plánem, po jeho odsouhlasení se tento      postup stává závazným. V průběhu léčby mohou nastat komplikace, kterým se nevyhneme v jakémkoliv lékařském oboru, a lékař může, po dohodě s Vámi, léčebný plán upravit.

Separace

Několik dní před nasazením fixního aparátu se musí mezi stoličky vložit separační gumičky, které od sebe zuby nepatrně oddálí a umožní bezproblémové nasazení kovových kroužků.

Aktivní fáze léčby

Aktivní fáze léčby začíná předáním snímacího aparátu a jeho pravidelným nošením nebo nalepením fixního aparátu a jeho pravidelnou aktivací. Více informací k typům rovnátek naleznete zde pod následujícím odkazem:

Typy rovnátek

Udržovací (retenční) fáze léčby

Po sejmutí fixního aparátu následuje fáze retenční – stabilizační. Tato fáze léčby je velmi důležitá a je velmi závislá na Vaši spolupráci. Zuby mají po ortodontické léčbě tendenci vracet se do své původní, pro nás nežádoucí polohy. Tento stav nazýváme recidiva. Dosažených výsledků je proto nezbytné udržovat nošením retenčních aparátů a většinou i podlepením předních zubů tzv. retenčním drátem.

Úsměv sluší každému.